Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Стомились від технічних розділів? Зайдіть сюди і розважтесь!
Форум не модерується!

Модератор: Саня

Аватар користувача
Black
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 5194
З нами з: Чет 27 січня 2005 р. 11:39
Стать: чоловіча
Звідки: 127.0.0.1
Контактна інформація:

Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Black »

Ще одна тема для Золушки... :lol:

Надворі тихо падає сніг, мороз розмальовує візерунками вікна, і політичне протистояння, яке українці спостерігають з телеекранів, відходить кудись на задній план.

Поволі нас огортає атмосфера зимових свят, і хочеться думати про щось приємне, тепле та світле, згадується магічне зачарування дитинства. Я зростав в українській родині, де національні традиції ніколи не поступалися натиску совкового агітпропу. Мій дідусь був українським священиком забороненої церкви. Навіть на засланні, в Сибірі, в далекій Томській області моя маленька Мама і її брати-сестри обов'язково тішилися скромними подарунками від святого Миколая. Віра, національна традиція завжди жили у нас, незважаючи на узаконене державою безбожництво.

Пригадую, як у дитинстві напередодні дня святого Миколая все довкола якось невловимо змінювалося, і відчувалося, що на нас насувається не звичайний "красний дєнь калєндаря", а щось особливе, наше, українське, таке несхоже на офіціозні радянські "празднікі". Швидкоплинні грудневі сутінки огортали бруковані львівські вулички, з пічок у кутах кімнат якось особливо принадно сотався дух домашнього тепла. Ми з братом писали листи до святого Миколая, у яких просили не лише подарунків для себе, але й для інших, здоров'я для наших близьких, відверто зізнавались у наших дитячих огріхах і обіцяли стати кращими у наступному році. Листи кріпилися на вікні або на лампі, і ми вірили, що ангелики непомітно заберуть їх та передадуть Миколаю. Ми знали, що всі наші вчинки десь ретельно обліковуються. Це навчило нас завжди добре зважувати свої рішення в дитячі роки та у дорослому житті. Бабуся ж розповідала нам про доброго чоловіка, котрий жив давно-давно, і допомагав дітям, зокрема тим, у яких не було батьків, і потім він став святим, котрий приносить подарунки чемним і карає нечемних. Надвечір все завмирало в очікуванні дива.

Якою ж щирою і захопленою була наша радість вранці, коли під подушками ми знаходили пакуночки з подарунками, і серед них неодмінно-різку, пофарбовану в сріблястий колір та загорнуту в металеву фольгу, аби нагадати про добру поведінку та санкції за її порушення. Також пригадую традиційну пісню-молитву "Ой хто-хто Миколая любить..." та шурхіт і запах поліетиленового мішечка, в якому були подарунки.

Що приносив нам святий Миколай? Переважно різні солодощі-цукерки, горіхи, печиво, яблука тощо. Все це ретельно ділилось та ощадно споживалося десь до Нового року. У школі того дня все було не так, як завжди: скрізь стояв неповторний і чарівний аромат мандаринок (екзотичного на ті часи делікатесу). Однокласники ділилися один з одним різними смаколиками та хвалилися, кому що приніс Миколай. Як зараз пам'ятаю різкий єфрейторський окрик однієї з вчительок: "Прєкратіть! Что за запах? Сколька можна жрать?".

Тоді ми ще не могли усвідомити, що може бути кримінального в постаті доброго Миколая, який приносить дітям подарунки та допомагає потребуючим, і що поганого в тому, аби поділитися подарунком? Але було добре зрозуміло, що йдеться про щось відмінне від загальноприйнятого дорослими, щось питомо наше, українське, яке не до вподоби чужим. Таким чином, для нас, школярів, Миколай був своєрідним викликом пануючій системі, нашою таємницею та гордістю. Це враження лише підсилювалось тим, що офіційно пропагованого "дєда Мароза" в кумачовій радянській кольоровій гамі у нас не визнавали, і взагалі важко було зрозуміти, хто це такий. Якийсь непевний піддатий дєдуля з червоним від отого самого носом, з незрозумілою пристрастю до неповнолітньої "Снєгурочки" та абстрактних "сніжинок" і зайчиків. Взагалі традиційного радянського святкування Нового року з усіма його атрибутами, на зразок того ж "дєда Мароза" чи незмінного салату олів'є в нашій родині не було-навіть новорічну ялинку ми прикрашали тільки напередодні Різдва, і ставили під неї фігурку святого Миколая та власноручно виготовлений вертеп. А святкували в ніч з 13 на 14 січня весело і гучно "Меланку"-Старий Новий рік.

Миколай був нашою, українською альтернативою совіцькому "дєду Марозу", і залишається нею донині.

Сьогодні згадую похмурі та непривітні дні тотального дефіциту і занепаду на початку 1990-х років, коли було неможливо придбати буквально нічого. І все ж я вистоював кілометрові черги, аби роздобути подарунки для Мами, брата, потім-для дружини та своїх власних дітей. Бо добре розумів: справа власне не в подарунках як таких, а у збереженні традиції та віри в маленьке диво, що стається кожного року і дає іскру тепла, яка буде зігрівати не один день.

Тепер ми стали дорослими, втратили ту гостроту відчуттів, і в нас навіть немає підхожих слів, аби описати те, що ми відчували тоді. Але як приємно знати, що у нас, дорослих, є день, коли ми можемо розірвати час і простір, повернутися в дитинство, кудись, де все належить тільки нам, де є відчуття, що захоплено зустрічатимуть нас знову й знову. Ще приємніше стає мені сьогодні, коли "випадково" я підглядаю "листи до Миколая", написані трьома моїми дітьми, де окрім подарунків вони просять у святого заступника добра для людей, і щоб "...наша держава стала супер-пупер...".

Сподіваюсь, цього року святий Миколай не забуде нікого в Україні, і подарунки, і різки однаково зроблять свою добру справу.

Олег Тягнибок

http://blogs.pravda.com.ua/authors/tiah ... 1d33ae559/
Аватар користувача
keepo
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1312
З нами з: Пон 15 серпня 2005 р. 12:45
Звідки: Луцьк
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення keepo »

Блек, витри першу фразу з посту. навіщо травити людину? навіщо задиратись, український ти наш?
що за філософія така - мало що я Миколая люблю, так я ще й Діда Мороза обгажу.
Счастье есть лишь мечта, а горе реально. /Вольтер/
Аватар користувача
Black
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 5194
З нами з: Чет 27 січня 2005 р. 11:39
Стать: чоловіча
Звідки: 127.0.0.1
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Black »

Золушка любить такі теми. Шанує і захищає мову нашого сусіда, традиції і свята. В Туреччину з Росії скоріш за все дід Мороз привозить дитині подарунки, не з України святий Миколай :D

Дивитись на зиму через шкло
Кльово так самому в хаті.
Скоро Різдво
І Миколай бородатий.

Скоро українці будуть співати,
І не просто так, без причини, —
Будуть колядувати
І Миколай бородатий.

Дивлюсь у вікно, сніг лапатий,
Хтось там йде до нашої хати, —
То не якийсь Дід Мороз,
То Миколай бородатий.

Мені принесе він нову гітару,
До вас прийде також незабаром
Святий Миколай.
Миколай бородатий.

Вітаю усіх зі святом!
Аватар користувача
Black
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 5194
З нами з: Чет 27 січня 2005 р. 11:39
Стать: чоловіча
Звідки: 127.0.0.1
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Black »

Захід завзято накидає образ Санта-Клауса — добродушного бородатого стариганя, у довгому червоному ковпаку і кожушку, котрий нібито живе в Лапландії. Під Різдво він їздить на оленях із мішком щедро оплачених обивателями подарунків, підкладаючи їх у в’язані шкарпеточки слухняним чадам. На Сході у відповідь на «підступність Заходу» з’явився Дід Мороз. Під Новий рік він теж їздить на оленях із мішком подарунків для дітей, але борода і шуба в нього, навпаки, довгі, а ковпак — короткий.

Справжній чарівник, святий Миколай-угодник, не їздив на оленях. Він носив борідку і мішок із подарунками, але жив не на засніженій Півночі, а в субтропіках, у давньому місті Мірі (тепер — Демрі), на півдні сучасної Туреччини, на березі Середземного моря. А ще його звуть чудотворцем Лікійським. Лікія — це частина Анатолії; із грецької — Країна, де сходить сонце.

http://www.dt.ua/3000/3150/48676/
Аватар користувача
ksiusha
Учасник форуму
Учасник форуму
Повідомлень: 96
З нами з: Пон 03 вересня 2007 р. 21:26
Стать: жіноча
Звідки: Itali

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення ksiusha »

V mene takog prujemni spogadu z mogo dutunstva, Sviatuj Mukolaj prunosuv podarynki i meni! Nezvagajyci na te ,sho ja guvy za kordonom,zberigajy nashi traduziji. Do mogo sunocka takog pruxodut Mukolaj! Vzagali pruxodutsia sviatkyvatu ysi sviata to 2 razu :) , a jalunka stojit v doma 2 misiazi! ;-)
Аватар користувача
manover
Учасник форуму
Учасник форуму
Повідомлень: 82
З нами з: Сер 24 жовтня 2007 р. 15:46
Стать: чоловіча
Звідки: Луцьк

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення manover »

Шкода, що старше покоління виховували виключно на Дідах Морозах. Жодного натяку на національну ідентичність... :(
"Не верь. Не бойся. Не проси!"
Аватар користувача
Black
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 5194
З нами з: Чет 27 січня 2005 р. 11:39
Стать: чоловіча
Звідки: 127.0.0.1
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Black »

Я теж згадую ті утрєніки, капустнікі, дідів морозів і снігурочок...

Але ситуація потрохи змінюється.
Аватар користувача
Zed
Активний учасник
Активний учасник
Повідомлень: 281
З нами з: Пон 22 травня 2006 р. 17:42
Стать: чоловіча
Звідки: Звідки і всі :)

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Zed »

black писав: Дивлюсь у вікно, сніг лапатий,
Хтось там йде до нашої хати, —
То не якийсь Дід Мороз,
То Миколай бородатий.
Дивлюсь у вікно, сніг лапатий,
Хтось там йде до нашої хати, —
То не якийсь Дід Мороз волохатий,
То Миколай бородатий.


Так в оригинале :)
Сообщение заговорено!
Модерирование оного сообщения приведет к половому бессилию и неизлечимым венерическим заболеваниям!
Аватар користувача
Black
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 5194
З нами з: Чет 27 січня 2005 р. 11:39
Стать: чоловіча
Звідки: 127.0.0.1
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Black »

А що за оригінал? Я процитував пісню, яку виконує Тарас Чубай.
Аватар користувача
keepo
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1312
З нами з: Пон 15 серпня 2005 р. 12:45
Звідки: Луцьк
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення keepo »

ем, на рахунок бородатого... миколай вроді як бритий, якщо мені пам"ять не підводить...
Шанує і захищає мову нашого сусіда, традиції і свята.
просто на інших ви мало гоните :D
Счастье есть лишь мечта, а горе реально. /Вольтер/
Аватар користувача
Belamor
Модератор
Модератор
Повідомлень: 1905
З нами з: П'ят 01 липня 2005 р. 15:20
Звідки: м.Луцьк

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Belamor »

З точки зору формування імперії СРСР то заміна є "виправданою". Настільки ж як і є "виправданим" голодомор і розстріли. Формувалася НОВА радянська людина. Всі народи мали асимілюватися в один - РАДЯНСЬКИЙ. І вирізнятися нікому не було довзволено. Будь як етнічні злишки як ото Миколай перетворено на діда Мороза, колядки на Новорічні посівання. продовжувати можна безліч. Оскільки всякі там таджики (нікого не хочу образити) і решта були не настільки високому культурному рівні як українці - то вони і постраждали менше.

Як на мене що дід Мороз що Санта-Клаус - це не наше. В нас є Миколай. Але всі ці три персонажі настільки увійшли в наше життя, що вже важко їх просто викинути.
крім того що я завжди правий, я ще й фізично сильніший
Аватар користувача
manover
Учасник форуму
Учасник форуму
Повідомлень: 82
З нами з: Сер 24 жовтня 2007 р. 15:46
Стать: чоловіча
Звідки: Луцьк

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення manover »

Так Мороз і Клаус - похідні від Миколая
"Не верь. Не бойся. Не проси!"
Аватар користувача
Золушка
Активний учасник
Активний учасник
Повідомлень: 425
З нами з: Пон 18 вересня 2006 р. 20:45
Стать: жіноча

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Золушка »

black писав:Золушка любить такі теми. Шанує і захищає мову нашого сусіда, традиції і свята. В Туреччину з Росії скоріш за все дід Мороз привозить дитині подарунки, не з України святий Миколай :D

Блек, бачу все мене забути не можеш, переживаєш, хто ж моїм діткам подарунки принесе :D

Уяви що 6-го до нас завітав св"ятий Мікулаш, ангел і чорт з Чехії з подарунками, сьогодні св"ятий Миколай (я Миколаївна, уявляєш? І доцю мою звати Нікола навіть))), 24 Єжішек прийде з подарунками, потім і Дід Мороз з Санта Клаусом обіцяли зайти, а там і Коляда прийде!
Ми всім раді, всіх любимо і нас люблять!
От так.
Стаття гарно написана, на виняток речень, де вспоминається Діда Мороза, так гарно ми повспоминали своє гарне дитинство, але незабули какашками полити інших, хіба не можна без цього?
:(

Хоча б вже в такі гарні свята перестали, думаю св"ятий Миколай не закликає до цього, стидно за вас. :(
Аватар користувача
Black
Адміністратор
Адміністратор
Повідомлень: 5194
З нами з: Чет 27 січня 2005 р. 11:39
Стать: чоловіча
Звідки: 127.0.0.1
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення Black »

Я так і знав, що ти все святкуєш... І своє і чуже... :D
Аватар користувача
SunSeth
Учасник дискусій
Учасник дискусій
Повідомлень: 186
З нами з: П'ят 05 січня 2007 р. 10:24
Стать: чоловіча
Звідки: Луцьк
Контактна інформація:

Re: Святий Миколай vs. Дєд Мароз

Повідомлення SunSeth »

black писав:Я так і знав, що ти все святкуєш... І своє і чуже... :D
Все ж краще, ніж на чужині святкувати тільки чуже.
Відповісти